Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Engelli hakları ve TOKİ başvurusu için bilgi alabilir miyim?

Kayıtsız Üye
    Ziyaretçi

Engelli hakları ve TOKİ başvurusu için bilgi alabilir miyim?

Sponsorlu Bağlantılar

benim kızım 11 yaşında,wardenburg sendromlu ve işitme engelli.Kızım için tokiden ev almak istiyorum,fakat şartlarını bilmiyorum.Beni bilgilendirirseniz sevinirim.Ayrıca işaret dili öğrenmek istiyoruz,kızım da ben de.Anadolu yakasında oturuyorum ve bu yakada kurs bulmak zor.Engelli haklarını okuyorum fakat işitme engelli ve reşit olmayanların hakları konusunda fazla bilgiye ulaşamıyorum.Gerek ev konusunda ,gerekse binek otomobil alma konusundaki haklarımız hakkında detaylı bilgi alabilirsem sevinirim.İlginize şimdiden teşekkürler.

Sorun cevaplayalım

Sponsorlu Bağlantılar

1. T.C. vatandaşı olması,
    1. Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde en .....yıldır ikamet ediyor olması, veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,

• Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 5 (beş ) yıldır ikamet ediyor olması veya il/ilçe nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir.
    1. Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması, (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
    1. Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması, (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)
    1. 30 yaş ve üzerinde olması gerekmekte olup, ancak,

• Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.
    • Babası veya hem babası hem de annesi vefat etmiş yetim bayanlarda (bekar) yaş şartı 25 yaş ve üzeri olarak belirlenmiştir.
    1. Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 2.000 TL. olması, (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 2.000 TL. olması gerekmektedir.)
    1. Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

• 1. Kategori olan“Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimlerinin” ,
    • 2. Kategori olan“İstiklal Savaşı Gazisi, Kore Gazisi , Kıbrıs ve Vatani Hizmet Gazilerinin” ,
    • 3. Kategori olan “En az %50 Özürlü Vatandaşlarımızın”
    • 4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının”
    Başvuruları ayrı olarak 4 kategoride kabul edilecektir.
    1. Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
    BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BİLGİ VE BELGELER :Başvuru sahipleri,
    • Nüfus Cüzdanı fotokopisini,

• Başvuru sahibinin adına ve ikametgah ilmühaberinde yer alan adresine göre düzenlenmiş bir adet fatura (son 3 aya ait doğalgaz, elektrik, su, telefon vs.) fotokopisini, (Başvuru sahibinin adına kayıtlı fatura bulunmaması durumunda, başvuru sahibinin eşinin, çocuklarının, annesinin ve/veya babasının adına ikametgah ilmühaberi adresine göre düzenlenmiş fatura da kabul edilecektir.)

• İkametgah ilmühaberini,...........il/ilçe sınırları içerisinde en az ....... yıldır ikamet ettiğine dair),
    (Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuranlar 5 (beş ) yıllık ikametgah ilmuhaberi ibraz edecektir.
    • T.C. Kimlik Numaralarını, (Aile bireylerinin)

• Ayrıca,

• Şehit Aileleri, Maluller ile Dul ve Yetimleri, kredi kullanım durumuna göre T.C. Emekli Sandığından alacakları“Belgeyi”

• Gaziler’de T.C. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğünden alacakları “Gazi Kimlik Belgesi”ni,

• Özürlü vatandaşlarımız, Özürlüler İdaresi tarafından verilen kimlik kartının fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 50 özürlü olduğuna dair)
    İbraz edeceklerdir.
    • Başvuru sahipleri, Başvuru Formunda istenilen diğer bilgileri vermekle yükümlü olacak olup, ayrıca başvuru formu imzalayarak kendisinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının kira, faiz geliri vb gelirinin olmadığını beyan edecektir.
    Diğer Detaylar

---------- Post added at 08:50 ---------- Previous post was at 08:45 ----------

Araç almak için kızınızın sağlık kurulu raporunun % 90 ve üzeri olması gerekmektedir.